Liderzy Dostępności Danych Przestrzennych INSPIRE 2018

Liderzy Dostępności Danych Przestrzennych INSPIRE 2018

Szanowni Państwo, rok 2018 już za nami! Jest to doskonały czas na dokonanie podsumowań. W związku z tym, chcielibyśmy przedstawić Państwu wyniki plebiscytu “Liderzy Dostępności Danych Przestrzennych INSPIRE” na podstawie statystyk udostępniania danych planistycznych na ogólnopolskim portalu mapowym- www.mapa.inspire-hub.pl .

Informujemy, że Liderem Dostępności Danych Przestrzennych 2018 został Urząd Gminy w Tarnowie Podgórnym z rekordową liczbą wejść na portal - 14656. Jest to imponujący wynik, który oznacza, że każdego dnia z portalu korzysta kilkadziesiąt zainteresowanych osób. Sposób umieszczenia informacji na oficjalnej stronie gminy oraz BIP-ie jest jasny i przystępny.

Na kolejnych miejscach podium uplasowały się kolejno Urząd Miasta i Gminy
w Aleksandrowie Łódzkim z wynikiem 8233 wejścia oraz Urząd Gminy w Dobrej Szczecińskiej - 6302 wejścia.

Na uwagę zasługują również gminy, które znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu.
Z bardzo dobrym wynikiem kończą rok 2018 również następujące gminy:

  • Urząd Miasta Nowy Targ,
  • Urząd Gminy Łowicz,
  • Urząd Gminy Rymanów,
  • Urząd Miasta i Gminy Strzegom,
  • Urząd Gminy Iława,
  • Urząd Miasta Łask,
  • Urząd Miasta Zamość.

Warto również wspomnieć, że pracownikom ww. urzędów, dostęp do danych przestrzennych zapewnia dedykowana aplikacja desktopowa GIS - Samorządowa Platforma Danych Przestrzennych, więc wejścia na portal dotyczą głównie użytkowników zewnętrznych.

Przejrzysty komunikat dotyczący udostępniania danych tematycznych (w tym planistycznych), jest nie tylko spełnieniem wymogów ustawowych nałożonych na gminy, ale również jest idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnego społeczeństwa, które oczekuje ułatwień w poruszaniu się w cyfrowym środowisku. Stanowi wartość dodaną dla jednostki - kreuje wizerunek nowoczesnego Urzędu, otwartego na potrzeby mieszkańców.

Zachęcamy wszystkie pozostałe  samorządy do umieszczania banerów informacyjnych
na oficjalnych stronach gmin oraz na stronie internetowej BIP-u, tak aby każdy Mieszkaniec gminy i potencjalny Inwestor mógł szybko znaleźć informację dotyczącą przeznaczenia działki on-line, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim pozostałym Samorządom życzymy dalszych sukcesów w cyfrowym udostępnianiu danych przestrzennych!