LIDERZY DOSTĘPNOŚCI DANYCH PRZESTRZENNYCH INSPIRE 2020

LIDERZY DOSTĘPNOŚCI DANYCH PRZESTRZENNYCH INSPIRE 2020

Przedstawiamy Liderów Dostępności Danych Przestrzennych INSPIRE za rok 2020. To już III edycja naszego plebiscytu, który ma na celu promowanie szerokiego dostępu do danych przestrzennych w sieci oraz wykorzystania portali mapowych i e-usług.

W GIAP Sp. z o.o. rozumiemy, że przejrzysty komunikat dotyczący udostępniania danych tematycznych (w tym planistycznych), jest nie tylko spełnieniem wymogów ustawowych nałożonych na gminy, ale również idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnego społeczeństwa, które oczekuje ułatwień w poruszaniu się w cyfrowym środowisku. Stanowi wartość dodaną dla jednostki - kreuje wizerunek nowoczesnego Urzędu, otwartego na potrzeby mieszkańców.

W tym roku, postanowiliśmy wyróżnić Uczestników w aż trzech kategoriach:

 1. Kategoria główna: Liderzy dostępności danych przestrzennych INSPIRE-HUB 2020 - według liczba wejść - TOP 10 roku 2020.
 2. Zaangażowani Mieszkańcy - wielkość gminy a proporcjonalnie największa liczba wejść - TOP 3 roku 2020.
 3. Aktywny Geodeta - najwięcej pobrań w zakładce dla geodetów - TOP 3 roku 2020.

Liderem Dostępności Danych Przestrzennych w 2020 roku został Urząd Miasta i Gminy w Aleksandrowie Łódzkim z największą liczbą wejść na portal – 20 677! Jest to imponujący wynik, który świadczy o wysokiej świadomości mieszkańców, a także pokazuje, że sposób prowadzenia polityki przestrzennej i umieszczania informacji na oficjalnych stronach Urzędu jest jasny i przystępny.

Na drugim miejscu uplasował się Urząd Gminy w Tarnowie Podgórnym z liczbą wejść na poziomie 19 506 odsłon!

III miejsce zajmuje Gmina Dobra Szczecińska z wynikiem 12 326 wejść na portal mapowy w 2020 roku.

Na wyróżnienie zasłużyły również gminy, które znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu:

 • Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza,
 • Urząd Miasta Nowy Targ,
 • Urząd Miejski w Łęcznej,
 • Urząd Miasta Kwidzyn,
 • Urząd Miejski w Zawierciu,
 • Urząd Gminy Iława,
 • Urząd Miasta Tuszynie.

W kategorii Zaangażowani Mieszkańcy nagrodzone zostały gminy, w których liczba wejść na portal mapowy była proporcjonalnie największa w stosunku do wielkości gminy. Na wyróżnienie zasłużyły:

 1. Gmina Nowosolna z liczbą wejść przekraczającą liczbę mieszkańców gminy o ponad 70%!
 2. Gmina Kunice z wynikiem ponad 90% liczby odsłon w stosunku do liczby mieszkańców.
 3. Gmina Stara Kamienica, gdzie statystycznie blisko 90% mieszkańców korzystało z portalu mapowego.

Nowością w naszym plebiscycie jest również kategoria Aktywny Geodeta, w której postanowiliśmy wyróżnić gminy, gdzie liczba pobrań w zakładce dla geodetów była największa. W top 3 kategorii Aktywny Geodeta znalazły się: Urząd Miejski w Zawierciu, Urząd Miasta i Gminy w Aleksandrowie Łódzkim oraz Urząd Gminy w Nędzy.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym Urzędom! Mamy nadzieję, że uzyskane wyniki będą impulsem do dalszych działań w kierunku cyfryzacji danych przestrzennych, a za tym zwiększania świadomości mieszkańców poprzez umożliwienie dostępu do informacji w przystępny sposób.

Analizując tegoroczne wyniki wykorzystania portali mapowych, zauważamy, jak ważny jest dostęp do danych przestrzennych w Internecie, zwłaszcza w obecnej, pandemicznej rzeczywistości. Powyższe wyniki są potwierdzeniem, że interesanci chętnie sięgają do takiej formy wyszukiwania informacji o danych przestrzennych.

Zachęcamy wszystkie pozostałe samorządy do umieszczania banerów informacyjnych na oficjalnych stronach gmin oraz na stronie internetowej BIP-u, tak, aby każdy mieszkaniec gminy i potencjalny inwestor mógł szybko znaleźć informację dotyczącą przeznaczenia działki on-line, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Zachęcamy wszystkie pozostałe samorządy do umieszczania banerów informacyjnych na oficjalnych stronach gmin oraz na stronie internetowej BIP-u, tak, aby każdy mieszkaniec gminy i potencjalny inwestor mógł szybko znaleźć informację dotyczącą przeznaczenia działki on-line, bez konieczności wizyty w urzędzie.