LIDERZY DOSTĘPNOŚCI DANYCH PRZESTRZENNYCH INSPIRE 2019

LIDERZY DOSTĘPNOŚCI DANYCH PRZESTRZENNYCH INSPIRE 2019

Szanowni Państwo, z ogromną przyjemnością przedstawiamy wyniki II edycji plebiscytu Liderzy Dostępności Danych Przestrzennych INSPIRE za rok 2019. 

W 2019 roku zanotowaliśmy wzrost liczby wejść na portal mapa.inspirehub.pl w stosunku do roku ubiegłego - aż o 54%Tak imponujący wynik jest następstwem skutecznego udostępniania danych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego, z którymi współpracujemy. Mamy nadzieję, że uzyskany rezultat będzie impulsem dla Urzędów Miast i Gmin, które jeszcze nie wykonały cyfryzacji danych przestrzennych do podjęcia działań w tym kierunku. 

Społeczeństwo XXI wieku, coraz częściej korzysta z e-usług publicznych, portali mapowych, które są na wyciągnięcie ręki. Taki sposób załatwiania spraw niesie za sobą oszczędność czasu i pieniędzy dla każdej ze stron. 

Po raz kolejny, Liderem Dostępności Danych Przestrzennych w 2019 roku został Urząd Gminy Tarnowo Podgórne. Gmina znacząco zwiększyła swój wynik do 16048 wejść, natomiast liczba wyświetleń informacji o działce z MPZP i SUIKZP wyniosła 17408

II miejsce -  otrzymał UMiG Aleksandrów Łódzki z rezultatem 12087 wejść oraz 13737 liczbą pobrań informacji o działce. 

Kolejnym urzędem, który znalazł się na zaszczytnym III miejscu jest Gmina Dobra Szczecińska, z wynikiem 11178 wejść oraz 15397 wyświetleń informacji o działce z dokumentów planistycznych. 

Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom i życzymy utrzymania pozycji na podium w kolejnym roku!

W pierwszej dziesiątce znalazły się kolejno następujące Urzędy: 

  • Urząd Miasta Kwidzyn,
  • Urząd Miasta Nowy Targ,
  • Urząd Gminy Nowosolna,
  • Urząd Gminy Kunice, 
  • Urząd Miasta Zamość, 
  • Urząd Gminy Iława.
  • Urząd Gminy Ksawerów

Warto podkreślić, że w rankingu TOP 10 roku 2019 znalazły się, aż 3 nowe urzędy: Miasto Kwidzyn, Gmina Nowosolna i Gmina Kunice. 

Z tego miejsca chcielibyśmy wyróżnić również Urząd Gminy Nowosolna za imponujący wynik wyświetleń informacji o działce z dokumentów planistycznych, który jest, aż o 40% wyższy niż liczba wejść na portal mapowy oraz gminę Kunice, która podjęła współpracę z naszą firmą dopiero z końcem 2018 roku, a już na ten moment może pochwalić się wysokim rezultatem wejść na portal mapowy oraz pobrań informacji o działce z dokumentów planistycznych. 

Dodatkowo, na wyróżnienie zasługują:

  • Gmina Strzegom za najwyższą liczbę wejść na E-CMENTARZ (17700),
  • Miasto Kwidzyn za najwyższą liczbę wejść na PORTAL PARTYCYPACJI w przeciągu 5 miesięcy (1254),
  • Gmina Szczytno za najwięcej zrealizowanych e-usług w ciągu jednego półrocza (1219 spraw). 

Analizując tegoroczne wyniki wejść na portal mapowy oraz liczbę mieszkańców w wyróżnionych jednostkach, zauważamy, że w większości z nich, co 2 mieszkaniec miast czy gmin skorzystał z naszego portalu mapowego. 

Powyższe argumenty są potwierdzeniem, że Interesanci chętnie sięgają do takiej formy wyszukiwania informacji o danych przestrzennych.

Zachęcamy wszystkie pozostałe samorządy do umieszczania banerów informacyjnych na oficjalnych stronach gmin oraz na stronie internetowej BIP-u, tak, aby każdy Mieszkaniec gminy i potencjalny Inwestor mógł szybko znaleźć informację dotyczącą przeznaczenia działki on-line, bez konieczności wizyty w urzędzie.

W imieniu całego zespołu firmy GIAP serdecznie gratulujemy Zwycięzcom  i życzymy kolejnych owocnych lat współpracy oraz sukcesów w dalszym udostępnianiu danych przestrzennych!